Producenci
L-ments

Samonośny izolacyjny panel nakrokwiowy L-Ments firmy RecticelL-Ments to samonośny, termicznie izolujący element dachowy przeznaczony do stosowania na dachach skośnych o kącie nachylenia dachu od 15° do 60°. Nadaje się jako izolacja pod pokrycie dachowe, chociażby w postaci dachówki, blachy na rąbek stojący, gontu, trapezowych płyt metalowych lub łupka.

Elementy składowe

Panel L-Ments o grubości już od 140 mm spełnia wymóg U = 0,20 W/m2K. Panel złożony jest następujących elementach składowych: termoizolacyjny rdzeń z pianki typu PIR obustronnie pokrytej paroizolacyjną okładziną, zintegrowane w rdzeniu drewniane wzmocnienia krokwiowe o szerokości 45 mm i wysokości 120 mm. Ich odległość w osi to 600 mm. Zastosowane drewno ma atest p-poż i klasę wytrzymałości C24 (cf. EN 338). Zintegrowane w rdzeniu wzmocnienie poprzeczne wykonano z materiału typu OSB III. Kolejny element składowy to dwie kontrłaty o szerokości 45 mm i wysokości 30 mm. Pomiędzy kontrłatami i paroizolacyjną okładziną znajduje się folia dachowa, którą wystarczy skleić znajdującym się na niej samoprzylepnym paskiem po zakończeniu montażu.

Montaż

Panele montuje się bezpośrednio na zaledwie 3 lub maksymalnie 4 płatwiach/belkach konstrukcji dachu skośnego. Dla zapewnienia stabilnej struktury dachu wszystkie elementy konstrukcji budowlanej (konstrukcja drewniana, łączniki, podpory i znajdujące się pod nimi mury) powinny zostać poprawnie zwymiarowane i dobrane. Panele nie odpowiadają i nie poprawiają stabilności pozostałych elementów konstrukcji budynku.

Panele mogą być mocowane zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony połaci. W przypadku mocowania zewnętrznego na każdym połączeniu panelu z murłatą, belkami kalenicowymi lub pośrednimi używane są wkręty Rectifix®. Wkręca się je przez zintegrowaną kontrłatę oraz krokwiowe wzmocnienia stanowiące integralną część panelu L-Ments.

W przypadku mocowania od wewnątrz do belek pośrednich można uwzględnić wzmocnienia. Zastosowanie znajduje wtedy kątowy profil lub łata drewniana co zapewnia odpowiednie pionowe rozłożenie sił na powierzchni dachu. Ważne jest bowiem zabezpieczenie przed ssącymi siłami wiatru, które oddziałują na powierzchnię dachu.


Podsumowanie

Panele L-Ments sięgają od murłaty do kalenicy, a co najważniejsze, nie ma przy tym potrzeby montowania dodatkowych połączeń poziomych. Izolacja tego typu znajduje zastosowanie w obiektach budowlanych znajdujących się w położeniu geograficznym do III klasy klimatycznej. W przypadku zastosowania na budynkach klasy IV takich jak basen, należy uprzednio przeprowadzić niezależne badania w celu dokonania indywidualnego doboru właściwego rozwiązania.

Dzięki redukcji więźby dachowej, szybkości montażu (w 1 dzień można zamknąć dach o wielkości 200 m2) koncept L-Ments jest jednym z najbardziej ekonomicznych sposobów na skuteczne zbudowanie i ocieplenie dachu w XXI wieku.

W razie zainteresowania zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl